Doprovodný program

Všechny akce se budou odehrávat na podiu před stánkem České pošty, na kterém také můžete zakoupit většinu poštovních známek výtvarníků a rytců, kteří se účastní autogramiád.

Středa 15. 8.

10:00 – 12:00

Autogramiáda: výtvarník Jan Kavan a rytec Jaroslav Tvrdoň

13:00

Křest knihy Ukradená známka holandského autora Brama Kleina spojený s autogramiádou. Knihu bude možné přímo na místě koupit na stánku firmy Knihy Dobrovský.

14:00 – 16:00

Autogramiáda:  výtvarníci  Jaromír a Libuše Knotkovi, Kamil Knotek a rytec Martin Srb

Čtvrtek 16. 8.

10:00 – 12:00

Autogramiáda: výtvarník  Kryštof Krejča

12:00 – 12:30

Wolfgang Maassen, president Světové asociace autorů a novinářů píšících o filatelii (AIJP) a Ulrich Felzmann, ředitel aukčního domu Felzmann představí knihu “Das System des Terrors 1933-1945 (Systém teroru 1933 -1945) ” spisovatele Clause Geisslera. Autor bude osobně přítomen a po prezentaci proběhne jeho autogramiáda.

12:30 – 13:30

Křest vlastních známek „Praha elegantní“ a „Praha matka měst“ vydaných k Praga 2018 Expo.  Autogramiáda autora, výtvarníka Romana Sedláka. Poštovní známky můžete zakoupit na stánku firmy sberatel.info č. 28.

14:00 – 16:00

Autogramiáda : Výtvarníci Jan Maget, Eva Hašková a rytec Václav Fajt

Pátek 17.8.

14.00

Křest nové publikace „Rukověť poštovní historie Slovenska 1850 – 1867 (Handbook of Slovakia Postal History 1850-1867) od autora Petera Severina z The Global Philatelic Network. Knihu můžete zakoupit na stánku firmy Heinrich Köhler.

15:00 – 17:00

Autogramiáda : rytec Miloš Ondráček

Sobota 18.8.

10:00 – 12:00

Autogramiáda :  výtvarníci Pavel Sivko, Karel Dvořák a rytec  Bohumil Šneider

ZAJÍMAVOSTI NA PRAGA 2018 EXPO

Získejte pas, se kterým můžete objet přes 50 zemí světa!

Cestovní pas, se kterým je možné navštívit více jak 50 zemí světa, dostanou zdarma všichni návštěvníci veletrhu Praga 2018 Expo v hotelu Olympik Congress. Tzv. „Filatelistický pas“ je součástí katalogu výstavy a jeho majitel si do něj může nechat vlepit unikátní sběratelské známky poštovních správ, které se akce účastní. 

Zemí, jež se napřímo nebo v zastoupení na akci prezentují, je několik desítek a návštěvníci veletrhu si tak budou moci koupit poštovní známky například z Iránu, Ålandských ostrovů, Rakouska, Německa, Bangladéše, Maďarska, Číny, Severní Koreje, Finska, Faerských ostrovů, Španělska, Turecka, Mexika, Kolumbie, Salvadoru, Panamy, Chile, Brazílie, Kuby, Nikaragui, Kostariky, Ekvádoru, Dominikánské republiky, Urguaye, států Gambia, Grenada, Guyana, Liberia, Marshallovy ostrovy, Antigua and Barbuda, Papua Nová Guinea,  Nevis, Palau, St. Kitts, St. Vincent, Tuvalu a pošty OSN.  A samozřejmě všechny dostupné poštovní známky České pošty, včetně těch, které vydala speciálně ke světové výstavě Praga 2018.

„Filatelistické pasy“ se vydávají pouze ke světovým výstavám. Ty se konají většinou pouze dvě nebo tři v roce.  Světová výstava Praga 2018 je jedinou světovou výstavou konanou pod záštitou Fedération Internationále de Philatélie (FIP), tedy Mezinárodní filatelistické federace, která zastřešuje od roku 1926 národní filatelistické svazy (Svaz čs. filatelistických spolků byl jedním ze zakládajících členů). Návštěvníci si tak mohou odnést z výstavy unikátní suvenýr, který má do budoucna nejen sběratelskou, ale také historickou hodnotu.

Stánky, kde je možné poštovní známky do Filatelistického pasu získat jsou speciálně označeny a stejně tak je lze snadno najít podle přiřazených čísel v seznamu vystavovatelů, který je součástí katalogu. Partnerem pasu je aukční dům Gärtner, jenž je také hlavním aukcionářem světové výstavy.

Nenechte si ujít vydání speciálních privátních známek k Praga 2018 Expo

K Expu Světové výstavy poštovních známek PRAGA 2018 vyjdou speciální vlastní známky (oficiálně emitované Českou poštou), jejichž hlavním motivem je Praha.

Známkový sešitek je vyhotoven ve dvou různých provedeních a v různých variantách. Jedna část s názvem „Praha elegantní“ nese dva motivy z doby, kdy Praze i zbytku Evropy vládl umělecký styl art deco. Autorem známek je malíř Roman Sedlák, který se na tento styl dlouhodobě zaměřuje. Druhým motivem s názvem „Praga Mater Urbium – Praha matka měst“ jsou čtyři pohledy na známé symboly hlavního města. Autorem fotografií je Radek Maciejewski, polský fotograf, jenž je ve své domovině oblíbený právě pro fotografie měst, ale také třeba automobilových veteránů nebo vlaků.

K poštovním známkám bude také možné zakoupit pohlednice se stejným motivem a na stánku České pošty získat příležitostné razítko. S autorem poloviny známkové sešitku s názvem „Praha elegantní“, výtvarníkem Romanem Sedlákem, se můžete v hotelu Olympik Congress setkat osobně čtvrtek 16. srpna od 12:30 hod., kdy proběhne křest známek a jeho autogramiáda.

Stánek Sberatel.info / č. 28

Francouzské Polynésie vydala k veletrhu známku s M. R. Štefánikem

Pošta  Francouzské Polynésie  přichystala k výstavě  vlastní známku a to dokonce se slavnou postavou, jež stála u zrodu svobodného Československa.  Jak vysvětluje  Moana Brothersonová, ředitelka známkové tvorby Francouzské Polynésie, Milan Rastislav Štefánik na Tahiti, které je součástí souostroví,  pobýval a je tam stále populární, takže země bývalého Československa pojí s exotickým ostrovem zajímavé pouto. Jen pro připomenutí, Štefánika vyslal v roce 1910 na Tahiti vědecký ústav Bureau des Longitudes pozorovat Halleyovu kometu a ten zde nakonec zůstal deset měsíců. Dokonce plánoval usadit se v ostrovním ráji natrvalo, jeho plány však zahatila první světová válka.

Stánek Francouzské Polynésie / č. 41

Na Praga 2018 Expo koupíte exkluzivně známky s motivem Star Wars

Poštovní známky s motivy hrdinů ze ságy Star Wars najdete na stánku Španělské pošty.  Ta letošní je věnována mladému Hanu Solovi  ze zatím posledního filmu série Solo: A Star Wars Story je navíc vytištěna lentikulární technologií.  Díky použité 3D technologii se tak motiv známky po jejím natočení mění.

Stánek Španělské pošty / č. 39

Omezená nabídka ocelorytiny obrazu Paola Veroneseho „Svatá Kateřina s andělem“

Autorskou ocelorytinu grafika rytce Václava Fajta, která je přepisem obrazu Paola Veroneseho „Svatá Kateřina s andělem“ ze sbírek Pražského hradu, můžete zakoupit na stánku sberatel.info č. 28. Rytina bude k dispozici v nákladu 100 kusů, každý kus bude číslovaný a signovaný autorem. Václav Fajt je významným rytcem českých poštovních známek, osobně se s ním můžete setkat na autogramiádě pořádané ve čtvrtek 16. 8. od 14:00 – 16:00 hod.

Ukázky některých dopisnic a příležitostných razítek vydaných k Praga 2018 Expo

Scroll to top